Генеральні плани міст - розкіш, яка повинна бути доступна кожному

14 июня 2012 -
article2067.jpg

Генеральний план міста: що каже закон і чому генплани важливі для городян?
Знайомство з генеральним планом міста допоможе вам зробити ваше життя більш комфортним і передбачуваним, позбавить від дорогих неприємних сюрпризів у майбутньому. Кілька годин, витрачених на ознайомлення з генпланом сьогодні, збережуть значні часові та фінансові ресурси в майбутньому.

 Генеральний план міста: що каже закон?

Генеральний план - найважливіший документ, який відображає процес розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Цей документ описує як поточний стан розвитку міста (селища, села), так і план на найближчі 15-20 років. Детальну інформацію про генплани можна знайти в Законі Україні «Про регулювання містобудівної діяльності».

Генеральні плани затверджуються органами місцевого самоврядування, а розробляються спеціальними організаціями проектними інститутами. При цьому безпосереднім власником генпланів, як і інших муніципальних активів (інформації, власності), є територіальна громада (згідно зі ст. 142, 143 Конституції України). Органи місцевого самоврядування лише управляють цими активами, бо всі жителі міста/селища не можуть бути залучені до ухвалення кожного з безлічі рішень міської ради. Однак громадяни мають бути в курсі всіх змін, прийнятих місцевою владою, тому що всі рішення міськради, які мають нормативно-правовий характер, повинні бути оприлюднені, а генплан є саме документом нормативно-правового характеру (ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

 Таким чином, громада має бути добре проінформована про всі зміни, що вносяться до генплану й можуть вплинути на рівень життя громадян. Органи місцевого самоврядування обираються для того, щоб здійснювати управління комунальною власністю від імені і в інтересах своєї територіальної громади (ст. 10 ЗУ «Про місцеве самоврядування»). Тому так важливо, щоб органи місцевого самоврядування надавали своїм рішенням гласності та звітності, а також несли відповідальність за їх ухвалення.


Чому генплани важливі для городян?

На перший погляд, сказане вище звучить занадто офіційно, і навряд чи може стати в нагоді в реальному житті. Однак давайте подивимося, яка саме інформація міститься в генеральному плані міста, і яку важливість вона несе для кожної людини та її сім'ї.

Екологія та безпека. В сучасних українських містах постійно зменшується кількість рекреаційних зон - парки та сквери забудовуються висотками, вирубуються зелені насадження, зони відпочинку заміняються промисловими чи торговими зони. Неузгоджене з громадянами, а іноді відверто незаконне будівництво призводить до зникнення прибудинкових дитячих і спортивних майданчиків, порушення будівельних і санітарних норм. Так, забудовуються пожежні в'їзди всередину кварталів або під'їзди для пожежних машин до висотних будинків, знищуються зливові стоки для дощових вод, транспортні й торгові об'єкти розташовуються в безпосередній близькості до житлових будинків.

Багатьох з описаних порушень можна було б уникнути, якби міська влада дотримувалась положень генеральних планів міст, а громадяни знали про їх зміст і також стежили за їх виконанням. Адже розташування житлових, рекреаційних, промислових, транспортних зон, їх межі відображаються в генплані. Ознайомившись із генпланом, ви зможете дізнатися, чи не планується будівництво нової магістралі або торгового комплексу на території парку поруч із вашим будинком.

Слід пам'ятати, що всупереч волі громади міська влада не повинна ухвалювати рішення про знищення рекреаційних зон чи щодо інших питань. Такі зміни повинні заздалегідь бути відображені в генплані та погоджені з мешканцями прилеглих територій.

Також громадянин має право знати, чи не знаходиться його житло в районі радіаційного, хімічного або шумового забруднення.

 

Вартість житла та зручність проживання. Це питання також має безпосереднє відношення до генерального плану населеного пункту. Серед безлічі факторів, що впливають на ціну нерухомості, слід виділити розвиненість соціальної інфраструктури, екологічний стан району. Звісно, розцінки на житло в тихому спальному районі будуть відрізнятися від жвавих центральних кварталів. Наявність поруч лікарень, дитячих садків, шкіл, зелених зон також грає істотну роль у формуванні ціни.

Для того щоб швидко зорієнтуватися, де краще придбати нову квартиру або будинок, варто познайомитися з генпланом міста. Там ви зможете ознайомитися з інфраструктурою цікавого для вас району, а також із планами будівельних робіт на найближчі 15-20 років. Може бути, через 10 років поруч із вашим житлом з'явиться аеропорт або вокзал, або ж, навпаки, прямо перед вікнами виростуть багатоповерхові офісні будівлі.

 

Конфіскація нерухомості для суспільних потреб. Часто люди, що проживають насамперед у старій частині міста, не підозрюють про те, що їх приватна власність може стати об'єктом конфіскації. Генеральний план може передбачати реконструкцію окремих зон міста, що як правило супроводжується відселенням мешканців районів реконструкції. У таких випадках власникам конфіскованої нерухомості мають виплатити  компенсацію. Розділ генплану «Проект розміщення першої черги будівництва» допоможе вам дізнатися більше про плани та умови реконструкції. Конфіскація нерухомості може торкнутися не тільки жителів старих районів, але й власників дачних ділянок і городів, фермерів, які володіють землями в безпосередній близькості до міської межі.

 

Список причин, через які генеральні плани важливі для громадян, можна продовжувати й далі. Рано чи пізно кожній людині доводиться вибирати місце проживання, купувати чи орендувати на  тривалий час житло. Саме тому відкритість і доступність генеральних планів важлива. Якщо ви серйозно підходите до вибору місця свого проживання, дбаєте про безпеку, здоров'я і комфорт для себе й своїх близьких, не полінуйтеся/знайдіть час зазирнути до генерального плану. Для цього слід звернутися до органів місцевого самоврядування й поцікавитися генпланом вашого міста. Саме в генплані ви знайдете багато цікавої інформації, яка допоможе вам зробити правильний вибір при купівлі нерухомості, убезпечить вас від неправильних інвестицій, заощадити в майбутньому гроші й час.

 

Як отримати доступ до генеральних планів населених пунктів?

Згідно з даними моніторингових досліджень, проведених громадськими організаціями, далеко не всі громадяни України мають доступ до цих важливих містобудівних документів. Серед причин, які обумовлюють таке становище, слід відзначити традицію тотального засекречування документів, що залишилася з часів СРСР, а також корупцію й небажання чиновників відкривати публічну інформацію. Але це не привід відмовлятися від свого права знати. Відповідно до Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших, кожна людина має право отримати потрібну їй публічну інформацію, яка міститься в генеральному плані.

Отже, що потрібно робити для того, щоб отримати доступ. Існує три шляхи, за якими ви можете піти.

1-й шлях. Оформлення офіційного запиту. Завдяки розвитку інформаційних технологій багато хто з нас має доступ до електронної пошти. Ви можете надіслати електронний інформаційний запит до міської ради. Такий запит приходить за призначенням максимально швидко й передбачає швидку відповідь, однак існує небезпека, що лист буде проігноровано з посиланням на «помилки в мережі Інтернет» або інші.

Більш результативно буде направити ваш запит рекомендованим листом. Повідомлення про доставку листа допоможе вам переконатися в тому, що адресат отримав запит. Цей спосіб, звичайно, займе трохи більше часу, але вам буде спокійніше/він надійніший. На письмовий запит вам мають відповісти протягом 5 робочих днів. Час очікування можуть продовжити до 20 робочих днів, проте про таку відстрочку вас зобов'язані попередити заздалегідь.

2-й шлях. Знайомство з генпланом на сайті міської ради. На жаль, далеко не на всіх офіційних сайтах органів місцевого самоврядування є доступ до генплану. Не рідкість, коли на сайті міськради замість кількох томів текстової частини генплану та десятків карт ви знайдете тільки рішення про ухвалення генплану й одну або декілька карт. Але є й міста, на сайтах яких генплан представлений досить повно, що дозволить вам протягом лічених хвилин отримати значну частину важливої інформації, навіть не виходячи з дому.

3-й шлях. Знайомство з генпланом у приміщенні міськради. Це, напевно, найнадійніший спосіб, хоча й самий витратний за часом вимагає найбільше часу. Перед тим як іти до міськради, вам необхідно попередньо домовитися про час візиту, а також захопити з собою хороший фотоапарат. Він знадобитися вам у тому випадку, якщо вам не дозволять зробити копії документів, які вас зацікавили, посилаючись на технічні труднощі. Цей шлях буде максимально ефективним і, ймовірно, вам вдасться нарешті отримати найбільший масив інформації для подальшого детального ознайомлення. Своїми знахідками ви зможете поділитися з рідними та близькими, а в разі необхідності - показати фахівцям для додаткових консультацій.

 

Знайомство з генеральним планом міста допоможе вам зробити ваше життя більш комфортним і передбачуваним, позбавить від дорогих неприємних сюрпризів у майбутньому. Кілька годин, витрачених на ознайомлення з генпланом сьогодні, збережуть значні часові та фінансові ресурси в майбутньому. Тому цікавтеся й знайомитеся з генпланом вашого міста!

 

Матеріал підготовлено в межах проекту Східноукраїнського центру громадських ініціатив  "Генеральні плани міст – це плани для громадян", за підтримки Програми розвитку ООН та МЗС Данії.

 

Вероніка Мінченко, Володимир Щербаченко

Похожие статьи:

НовостиПро секрети генпланів зняли відеофільм

Вопросы ЖКХУтвержден новый Генеральный план города Луганска

ОбществоСЦГІ продовжує набір партнерів з Івано-Франківської, Кіровоградської, Полтавської та Харківської областей

ОбществоГромадське обговорення – діалог чи монолог?

При комментировании материалов сайта соблюдайте правила общечеловеческой этики Понравился материал? Поделитесь с друзьями

Рейтинг: +1 Голосов: 1 3602 просмотра

Нет комментариев. Ваш будет первым!

Владельцы этого сайта никогда не разделяют точку зрения авторов

По просьбе правообладателей будет удален любой контент, к которому есть обоснованные претензии

[b][/b]
[b]
[/b]